Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)
jest to ugruntowana metoda psychoterapii, koncentrująca się na zrozumieniu i modyfikacji negatywnych wzorców myślenia oraz zachowań pacjenta.
Głównym założeniem tej formy psychoterapii jest przekonanie, że myśli, emocje i zachowania człowieka wzajemnie na siebie wpływają, tworząc wzorce zachowań, które nie zawsze są właściwe.
Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na dwóch aspektach:
Strona poznawcza: Terapeuta pomaga pacjentowi zidentyfikować błędne przekonania i schematy myślowe, które wpływają na jego funkcjonowanie. Celem jest oduczenie się niepożądanych myśli i zastąpienie ich bardziej korzystnymi.
Strona behawioralna: W terapii CBT stosuje się zadania, eksperymenty i techniki, które pozwalają pacjentowi nauczyć się reagować na życiowe sytuacje bez wcześniejszych emocjonalnych obciążeń.
Jest to metoda skoncentrowana na celu, krótkoterminowa i ukierunkowana na teraźniejszość.
Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną metodą wsparcia stosowaną u dorosłych oraz młodzieży z trudnościami emocjonalnymi, problematycznymi zachowaniami, czy zaburzeniami psychicznymi. Stosowana jest u pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe, fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, obniżony nastrój i depresje, a także u osób z ADHD.
W naszym gabinecie psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym prowadzi psycholog Grzegorz Łupak.